Lakeside World Professional Darts Champions 2018

56 professionella dartspelare som är några av världens främsta kommer att tävla för de eftertraktade troféerna vid den 41:a mästerskapet från lör 6/1 till 14/1 2018.

World Professional Darts Championships har arrangerats och främjats av BDO (British Darts Organization) sedan 1978 och Lakeside Country Club (etablerad 1972) har varit värdplats sedan 1986 och huvudsponsor sedan 2004.

Kvalificerade

1–16 in BDO Rankings (Seeded in First Round)

  1. England Glen Durrant
  2. England Mark McGeeney
  3. England Jamie Hughes (First round)
  4. England Scott Mitchell (Second round)
  5. Scotland Ross Montgomery (First round)
  6. Belgium Geert De Vos (Second Round)
  7. Netherlands Wesley Harms (First round)
  8. Scotland Cameron Menzies (First round)
  9. Wales Jim Williams
  10. Netherlands Willem Mandigers (Second round)
  11. Netherlands Richard Veenstra
  12. Wales Dean Reynolds (Second round)
  13. Belgium Andy Baetens
  14. Wales Martin Phillips (Second round)
  15. England James Hurrell (Withdrew)
  16. England Darryl Fitton (Second round)
17–24 in BDO Rankings (First Round)

  1. Northern Ireland Kyle McKinstry (First round)
  2. England Scott Waites
  3. England Martin Adams (First round)
  4. Lithuania Darius Labanauskas (First round)
  5. England Conan Whitehead (Second round)
  6. Wales Nick Kenny (First round)
  7. England Scott Baker (First round)
  8. Wales Wayne Warren

25–26 in BDO Rankings (Preliminary Round)

  1. Netherlands Jeffrey Sparidaans (Preliminary Round)
  2. England Gary Robson (First round) 

Last Year Finalist not Qualified (Preliminary Round)

  • Netherlands Danny Noppert (Second round)

Replacement Player (First Round)

  • Wales Richie Edwards (First round)
Regional Table Qualifiers (Preliminary Round)

  • New Zealand Craig Caldwell (Preliminary Round)
  • Canada David Cameron (Preliminary Round)
  • United States Joe Chaney (Preliminary Round)
  • England Daniel Day (First round)
  • Netherlands Chris Landman (Preliminary Round)
  • Brunei Pengiran Mohamed (Preliminary Round)
  • Sweden Dennis Nilsson (First round)
  • Australia Justin Thompson (First round)
  • Turkey Ümit Uygunsözlü (Preliminary Round)

Playoff Qualifiers (Preliminary Round)

  • Northern Ireland Chris Gilliland (Preliminary Round)
  • Wales Chris Harris (First round)
  • Netherlands Derk Telnekes (First round)
  • Germany Michael Unterbuchner

Lite Videos:
LIVE i dag 12/1

5/1

7/1

8/1


9/1

10/1

11/1

12/1 (semi – bäst av 9 set)

 


13/1 (kvart – bäst av 11 set)

14/1 (FINAL – bäst av 13 set)